Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls

Mama-Mami Forum

Zajedno smo jači!!!
View this site online

» Mama-Mami Forum » » Molim pravnicu ili pravnika za pomoc

Molim pravnicu ili pravnika za pomoc

1. valentina.m - View this post online

31.07.2006. 17:41:22

Imam nekoliko pitanja pa se nadam da ce mi netko od pravnika sa Foruma znati odgovoriti

1.nakon smrti roditelja koji je oporučno ostavio svoju imovinu jednom djetetu,a ima još dvoje djece kakva su prava to dvoje djece?Koliki iznosi tzv.nužni dio?Koji je daljnji postupak?

2.u slucaju smrti jednog od bracnih partnera,a radi se o paru koji nema djece,nasljedjuje li sve bracni partner,odnosno kakva i da li nekakva prava imaju roditelji,ili npr.braca,sestre pokojnog odnosno pokojne?
Moze li se oporučno staviti imetak prije smrti na npr. sestru i njezine potomke i kako,u kojoj mjeri to bracni partner moze osporiti?

Nadam se da su pravnici shvatili pitanje...

Mogla bih vjerojatno naci i traziti po netu,ali ako netko zna iz prve ruke,bila bih zahvalna.

2. Diadora - View this post online

31.07.2006. 19:09:52

Dok ne odgovori pravnik ja ću ti reći ovo s broja 2, slučaj moje mame kojoj je umro brat koji nije imao djece, imovina se dijelila pola njegovoj supruzi a druga polovica između njegovih braće i sestara (koje su se svi odrekli u korist supruge). Da je bila oporuka postupilo bi se po njoj.

3. Kris79 - View this post online

31.07.2006. 19:33:37

glede drugog znam slucaj di je po smrti supruga (nisu imali djece) sve ostalo ženi na RASPOLAGANJE tj korištenje do smrti. poslje njene smrti dijeli se među njegovom braćom.

nije bilo oporuke :ne zna:

4. valentina.m - View this post online

31.07.2006. 19:50:54

Hvala Kris.
Oporuka mi se cini najbolje rjesenje za ovo pod 2...

5. valentina.m - View this post online

31.07.2006. 19:53:42

Mislim da se nesto ipak promjenilo u zakonu i da supruznik sad dobiva sve,a zatim njegova obitelj.Pokojnikova strana popusi skroz...
Mislim na ovo pod 2.
Nadam se da sam totalno u krivu pa zato pitam.

6. Kris79 - View this post online

31.07.2006. 19:55:40

ne mogu ti garantirati da sam 100% u pravu, ovo je bilo prije otprilike 5 godina :ne zna:

nisam ti ja neki strucnjak, samo velim kak je bilo u ovom slucaju.
i ja mislm da je oporuka prije svih zakona, ako postoji.

7. Kris79 - View this post online

31.07.2006. 20:00:24

www.nn.hr

[quote:2a18961535]2. Drugi nas­­ljedni red

Ostavite­­ljevi rodite­­lji i bračni drug

Članak 11.

(1) Ostavite­­lja koji nije ostavio potomke nas­­ljeđuju ­­nje­govi rodite­­lji i ­­nje­gov bračni drug.

(2) Ostavite­­ljevi rodite­­lji nas­­ljeđuju jednu polovicu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovicu ostavine nas­­ljeđuje ostavite­­ljev bračni drug.

(3) Ako su oba rodite­­lja umrla prije ostavite­­lja, bračni drug nas­­ljeđuje cijelu ostavinu.

(4) Ako iza ostavite­­lja nije ostao bračni drug, ostavite­­ljevi rodite­­lji nas­­ljeđuju cijelu ostavinu na jednake dijelove.

(5) Ako je jedan ostavite­­ljev rodite­­lj umro prije ostavite­­lja, dio ostavine koji bi mu pripao da je na­­dživio ostavite­­lja nas­­ljeđuje drugi rodite­­lj.

Ostavite­­ljeva braća i sestre i ­­njihovi potomci

Članak 12.

(1) Ako je jedan ostavite­­ljev rodite­­lj umro prije ostavite­­lja koji nije ostavio bračnog druga, dio ostavine koji bi mu pripao da je na­­dživio ostavite­­lja nas­­ljeđuju ­­nje­gova djeca (ostavite­­ljeva braća i sestre), ­­nje­govi unuci i praunuci i ­­nje­govi da­­lj­­nji potomci, po pravilima za slučaj kad ostavite­­lja nas­­ljeđuju ­­nje­gova djeca i ostali potomci.

(2) Ako su oba ostavite­­ljeva rodite­­lja umrla prije ostavite­­lja koji nije ostavio bračnog druga, dio ostavine koji bi svakome od ­­njih pripao da je na­­dživio ostavite­­lja nas­­ljeđuju potomci, kako je određeno u stavku 1. ovoga članka.

(3) U svim slučajevima ostavite­­ljeva braća i sestre samo po ocu nas­­ljeđuju na jednake dijelove očev dio ostavine, braća i sestre samo po majci nas­­ljeđuju na jednake dijelove majčin dio, a braća i sestre nas­­ljeđuju na jednake dijelove s braćom i sestrama po ocu očev dio, a s braćom i sestrama po majci majčin dio.

Ako je jedan rodite­­lj umro bez potomstva

Članak 13.

Ako je jedan ostavite­­ljev rodite­­lj umro prije ostavite­­lja koji nije ostavio bračnog druga, a nije ostavio nijednog potomka, dio ostavine koji bi mu pripao da je na­­dživio ostavite­­lja nas­­ljeđuje drugi rodite­­lj, a ako je i ovaj umro prije ostavite­­lja koji nije ostavio bračnog druga, ­­nje­govi potomci nas­­ljeđuju ono što bi pripalo i jednom i drugom rodite­­lju, kako je određeno u članku 12. ovoga Zakona.

8. valentina.m - View this post online

31.07.2006. 20:22:26

Hvla Kris na trudu...Vec sam pomalo umorna pa citam,a nista ne procitam.Poslije cu bistrije glave sve prouciti.

9. pipi1 - View this post online

31.07.2006. 22:59:54

Dok čekamo pravnika ja mislim da pod točkom jedan:

ne može se oporučno ostaviti sve jednom djetetu

postoje drugi načini osim oporuke ali to se radi za života ostavitelja ;)

e sad koliki je nužni dio,možda 1/8, nisam sigurna

10. Lauren - View this post online

01.08.2006. 07:41:15

Niti ja nisam baš neki stručnjak al jedna kolegica je imala neku zbrku prije par godina i njoj je pravnik rekao da se oporuka može osporavati.

Ali ugovor o doživotnom uzdržavanju se ne može osporiti, dakle, kod nje je bio slučaj da je s mamom sklopila ugovor o doživotnom uzdržavanju kako bi bile sigurne da se neće pojaviti nitko tko će to osporavati.

11. kokolina - View this post online

01.08.2006. 08:06:30

Dok se ne javi netko stručniji kolko ja znam za slučaj pod brojem 1. ostavitelj oporukom može ostaviti kome god što hoće i može samo jednom nasljedniku ili više njih, a oporuka se isto tako može osporavati.

Ostali nasljednici uvijek mogu tražiti svoj nužni dio i mislim da on iznosi polovinu onoga na što bi inače imao pravo pa naprimjer: ako ostavitelj ima npr. troje djece, svaki bi "trebao" dobiti 1/3 nužni dio bi bila 1/6.

Jedini siguran način da sve ostane jednoj osobi je Ugovor o doživotnom uzdržavanju, s tim da se i on može pobijati (ako imaju dokaza da ta osoba nije adekvatno brinula o pokojniku) ali jako jako teško.

Darovni ugovor također ulazi u ostavinsku masu.

12. Simone - View this post online

01.08.2006. 08:28:57

[quote:ec25e859d5="valentina.m"]Imam nekoliko pitanja pa se nadam da ce mi netko od pravnika sa Foruma znati odgovoriti

1.nakon smrti roditelja koji je oporučno ostavio svoju imovinu jednom djetetu,a ima još dvoje djece kakva su prava to dvoje djece?Koliki iznosi tzv.nužni dio?Koji je daljnji postupak?

2.u slucaju smrti jednog od bracnih partnera,a radi se o paru koji nema djece,nasljedjuje li sve bracni partner,odnosno kakva i da li nekakva prava imaju roditelji,ili npr.braca,sestre pokojnog odnosno pokojne?
Moze li se oporučno staviti imetak prije smrti na npr. sestru i njezine potomke i kako,u kojoj mjeri to bracni partner moze osporiti?

Nadam se da su pravnici shvatili pitanje...

Mogla bih vjerojatno naci i traziti po netu,ali ako netko zna iz prve ruke,bila bih zahvalna.

znam za br. 2.

ukoliko nemaju djece bracni partner dijeli nasljedstvo sa roditeljima svog bracnog partnera a ukoliko nema ni roditelja onda sa šogorima i šogoricama...

jedino kad imas dijete ne moze nitko drugi osim njega i bracnog partnera nista dobiti...

oporucno mozes ostaviti kome zelis ali to se uvijek moze vrlo efikasno osporavati nuznim dijelom.

jedina sigurna stvar je ugovor o dozivotnom uzdrzavanju kojeg je jako, jako tesko osporiti.

ovo sam saznala nedavno od odvjetnika koji se bas specijalizirao za takve stvari

» Mama-Mami Forum » » Molim pravnicu ili pravnika za pomoc
24.10.2014. 13:17:36 : Mama-Mami Forum : Zajedno smo jači!!!
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls
Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |