Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls

Mama-Mami Forum

Zajedno smo jači!!!
View this site online

» Mama-Mami Forum » Hobi » kako zapoceti ovaj hobi : sivanje

kako zapoceti ovaj hobi : sivanje

1. vlatka - View this post online

16.02.2007. 17:58:15

cure, vidim da ima puno kreativki tu :love1:

pa si sve nesto razmisljam, bilo bi mi fora znat sasiti si neku sitnicu,
pa mi trebaju vasi savjeti :hekla: :

kako poceti,mislim imam brdo ideja i kombinacija u glavi, al sto cu kad trebam prvo nauciti sivati.
pa sve sivalice&kreativke, help :mrgreen:
otkud poceti,
kakvu masinu kupiti?u njih se uopce ne kuzim
tecaj ili citati na netu o tom...

kako ste VI to ucile?

big kiss svima voljnima tipkanja! :love1:

2. MOTHERCARE - View this post online

17.02.2007. 08:24:52

To ti je i moja velika želja, ali je izgleda i puno ulaganja. Kvalitetna mašina je skupa, a i tečajevi. Ak nađeš nešto javi molim te!

3. Lorena - View this post online

17.02.2007. 09:10:10

imam dvi masine ,ali ni iglica mi ne stoji u ruci ...mos mislit masina :mrgreen:

jednom provala nesto prosit ,unistila tako da je bilo za kantu :bang:

4. BigMamma - View this post online

17.02.2007. 10:22:50

Za početak, dok se ne naučiš, ja bi ti preporučila bilo koju mašinu, nikako najskuplju i najkvalitetniju (Bagat).
Ja imam nekakvu iz Neckermanna koja mi je presjajno poslužila učenju (ja sam samouka :mrgreen: ) i prva veća investicija u hobije će biti prava Bagatica, kad tad :bravo1:

Što se tiče tečajeva, od puno ljudi (posebno krojačica) sam čula da je bolje naći nekoga tko zna šiti da te nauči nego da upišeš tečaj.
U neku ruku mi je i logično, na tečaju vas bude dosta, predavač je samo jedan a ovo je prilično zahtjevno i komplicirano područje da bi ga se učilo u čoporu.

Dakle, individualan pristup, ako ikako možeš izvesti :bravo1:

5. Snaša - View this post online

17.02.2007. 10:46:20

Ja sam profesionalac..bez dana radnog iskustva :())
Ali eto mogu pomoći (ako budem znala) :())
Treba krenuti od jednostavnih stvarinpr. šivanje ukrasnih jastučnica...
I nije to tako komplicirano...samo se treba odvažiti.
Dosta se može naučiti iz burdi, imaju lijepih krojeva i uputa...

6. vlatka - View this post online

17.02.2007. 17:45:33

prvo, hvala svima sto mi pomazu :cmok:

eh, sto se tice svega toga, nekako si mislim, da ako imam dovoljno jaku volju,
isplati se i ulozit nesto novcica pa poceti ostvarivati neke ideje :hihi:

@lorena, pa kaj onda ak je bilo za kantu :cmok:
prvih 10 u kantu, a 11i uokviriti :good: da te podsjeti na pocetke kad postanemo profesionalke :mrgreen:
sala mala ;)

sto se mene tice, ja sam pocela sama raditi nakit, pa se nekako nadam da bih mogla i ovo nauciti...

a sto se tice para, i pare koje zaradim su mojih ruku djelo,
pa mi nekako nije zao uloziti u nesto sto znam da bi stvarno radila :hihi:

@BigMamma, mozes mi reci sto se tice kupovine masine...
jel se sjecas koliko novaca je to bilo? cca ?
i jel trebam paziti prilikom kupnje na one sve silne opcije, jer to stvarno neznam sto je za sto :ne zna:

pusa svima samoukima :cmok:

7. BigMamma - View this post online

17.02.2007. 17:52:18

Quote vlatka

@BigMamma, mozes mi reci sto se tice kupovine masine...
jel se sjecas koliko novaca je to bilo? cca ?
i jel trebam paziti prilikom kupnje na one sve silne opcije, jer to stvarno neznam sto je za sto :ne zna:

Ja sam svoju naručila za vjenčanje, a pošto sam ju vidjela u Neckermannu rekla sam im da mi ju naruče :mrgreen:
Koštala je manje od 1000 kn (danas takva ista košta oko 600 kn).

Namjerno sam željela onu sa što manje dugmića (zlatno pravilo mog pokojnog dide koji je bio strojar) i sa što manje opcija jer sam se na njoj namjeravala naučiti :bravo1:

I fakat me poslužila, napravila sam x jastučića, zavjesi, prekrojila omanju hrpetinu svoje robe i sl. :bravo1:
Krojiti još uvijek ne znam ali naučit ću se, kad tad.
A kad se naučim onda ću si kupiti pravu mašinu, jako me interesira ona što šije i reže u isto vrijeme (ne znam joj naziv).

8. koka - View this post online

17.02.2007. 17:58:32

i ja sam samouka
mašinu imam neku prilično staru ali izvrsnu

najbolje kupi neku jeftinu mašinu i isprobavaj
nabavi časopise s krojevima i samo naprijed :bravo1:

9. vlatka - View this post online

17.02.2007. 18:01:58

ma ja sam negdje vidjela neku na akciji.....
jos da se sjetim di :bang:

ja cu ju probat nac negdje pa vidjeti koje ima opcije,
pa ako ce se nekome dati, da mi ih 'prevede' :mrgreen:

@BigMamma hvala!
i ja bi isto neku s malo gumbica :hihi:

ove sa puno gumbi imaju upute debele ko knjigu :mrgreen:

mozda mi google bude pomoc

ako se netko sjetio da je vidio kakvu akciju, pisite!

kiss svima :cmok:

10. koka - View this post online

17.02.2007. 18:07:11

probaj preko oglasnika

11. PattyC - View this post online

18.02.2007. 14:15:48

ja dobila svoju na dar iz Metroa za cca 500 kn.

Evo ti ovdje i moj početak.....
http://www.mama-mami.com/forum/viewtopic.php?t=35226

ova mašina je super, za početak šiva i trodupli traper, jer sam evo napravila i torbu od trapera bez problema..

12. Snaša - View this post online

18.02.2007. 18:21:18

Quote BigMamma

A kad se naučim onda ću si kupiti pravu mašinu, jako me interesira ona što šije i reže u isto vrijeme (ne znam joj naziv).

Ako misliš na onu koja obrubljuje, šiva i reže u isto vrijeme...ta se zove lančarica.
Ona ne može zamjeniti klasičnu šivaću mašinu, ali je praktična (i skupa).

13. aimee25 - View this post online

18.02.2007. 21:24:15

I ja se u zadnje vrijeme bavim mišlju da počnem šivati, pa makar ukrasne jastučiće!
U knjižnici ima puno knjiga na tu temu pa ću pokušati nešto iz njih naučiti za početak jer stvarno ne znam nikog tko zna šiti...

14. selmaB - View this post online

18.02.2007. 22:37:13

a ja mislila da je samo mene pukla "kreativa" :hihi:
evo baš tražim po netu sve na temu šivanja i hajde rekoh da provjerim da nema možda šta o tome na forumu, kad ono.... :bravo1:

doduše ja sam se do sada ispraksirala šiti lutkice a i jastuka sam napravila hrpu pa je vrijeme da krenem sa ozbiljnijim stvarima.

ni ja nemam mašinu(još uvijek) ali se grebem kod mame za "bagaticu" na nožni pogon-ta je stvarno neuništiva-jača od nje je samo još "singerica" :klanj:

interesuje me mogu li se naći negdje na netu krojevi odnosno krojni listovi kao što su oni u burdama?

15. Dusa mi je more - View this post online

22.02.2007. 00:48:38

Moja mašina je već 3 dana na stolu spremna i čeka da krenem :bang: :())

16. Majales - View this post online

22.02.2007. 01:02:11

i mene sve to zanima dosta dugo..ali nikako se pokrenuti(a i slaba sam sa slobodnim vremenom)
ali nekako mi se cini blesavo kupoavti masinu i na kraju otkriti da sam propali sluco po tome pitanju :())

a nista nema mi druge,ko ne riskira ne profitira :mrgreen:
sretno nam :hik:

17. Dusa mi je more - View this post online

22.02.2007. 01:04:58

Ja mašinu imam godinama. Ali do sad je koristila samo mama kad bi došla tu.

Nekad davno šila sam predivne patchwork jastuke i prekrivače....nudili su mi fine pare za to, a meni se nije dalo :()) . Možda da pnovno probam.

18. Tea - View this post online

22.02.2007. 01:08:21

imam je i ja, al šivam samo ako moram, nisam na svoju mamu! ona je prava kreativka i šivala mi je od papućica, gačica, grudnjaka, do maturalnih i krizmanih haljina.... (prije kad sam bila mlada, jako, jako mlada).

BM, jesi gore mislila stvarno na Bagaticu ili na Singericu, jer ona je najkvalitetnija i najskuplja? :ne zna: :ne zna:

jednom mi se moja pokvarila, i frajer koji ju je servisirao je rekao da su Toyotine odlične mašine spram kvalitete. da im ništa ne fali, i pokazale su se dobrima. mislim da su one u Neckermannu

19. PattyC - View this post online

22.02.2007. 07:06:20

ima odličnih Toyotinih i u Metrou. Toyota Jeans košta cca 1100 kn a vani joj je cijena 199 eura.

20. vlatka - View this post online

22.02.2007. 09:37:36

@Dusa mi je more, pa zasto ne bi opet probala?
Zdravo je imati prekonekoliko razlicitih interesa :cmok:

@PattyC, tvoj pocetak?nisi nikad prije sila??
pa ti sijes ko profesionalac?! :good:
i ja bih tako.... :ljut:

a sto se tice masina, odlucila sam kupiti kad nadjem neku jeftiniju, bit ce dosta za moj pocetak....
u oglasniku nema nista :ne zna:

i jos jedno pitanje...
jel netko mozda nasao koju stranicu na netu o sivanju, krojevima i to...

evo ja nabasala na ovu, pa i to je nesto :
http://www.sewing.org/enthusiast/html/e_learntosew.html
:hekla:

21. majaa - View this post online

22.02.2007. 09:47:00

I ja sam samouka šivačica. Još kao klinka sam počela šivati za barbike robu a kasnije sam sjela za maminu mašinu, onu staru singericu,na nožicu, koja jedina dan danas prelazi preko debelih duplih rubova na trapericama i nepuca igla, mada imam i električnu Bernina mašinu. Ja sam počela šivati jastučnice, boxerice....i tak laganini ...danas si izvadim kroj iz burde, sašim šos, hlače, ljetnu haljinicu, prepravim, prekrojim nekaj starog. Moj prijedlog je, kupi neki jeftini materijal, izvadi neki jednostavni kroj iz burde i deri, ak ne uspije baciš u smeće. Jednom sam probala neki sako sašiti i nikak nije ispao, ali zato planiram upisati tečaj , jer tamo se točno nauči kako prilagoditi neki kroj, kako pravilno sužavati, na kojim mjestima, neke finese, kragna, unutarnji đep, šivanje ciferšlusa....

22. Slađana - View this post online

29.03.2008. 13:24:19

Evo ja po obicaju kasnim godinu dana :roll: , ali svejedno mozda nekome pomogne. :hihi: Sto se tice krojeva, ja ponekad kupujem pojedinacne kod NANA-SAN ili besplatno downloadam s www.burdastyle.com (potrebno se registrirati) Pozdrav

23. bipi - View this post online

29.03.2008. 13:37:57

[quote:48616f49e0]@PattyC, tvoj pocetak?nisi nikad prije sila??
pa ti sijes ko profesionalac?!
i ja bih tako....

da samo šiva... :roll: :roll:

malo pročačkaj i ostale topice kreative by PattyC... :roll:

;) ;) :love1:

da i ja zaključim - ja već godinu dana smišljam kak da dođem do neke mašine.mislim da ne bi bio problem podrubit, zaheftat ;) , našit neki patchwork...

ah.
možda i kupim mašinu nekad. :klanj:

24. bipi - View this post online

29.03.2008. 13:40:26

o đizis... :klanj:
ja i ne skužih da je to od prije godinu dana... :hihi: :hihi:

te žene valjda već sad za varteks šivaju. :mrgreen:

25. BigMamma - View this post online

29.03.2008. 18:41:34

Quote bipi
o đizis... :klanj:
ja i ne skužih da je to od prije godinu dana... :hihi: :hihi:

te žene valjda već sad za varteks šivaju. :mrgreen:

lool: :lool: :lool:

Ja sam i dalje na istom. Sa istom mašinom, totalno samouka i sve mi bolje ide.
Prekrojila sam si sve suknje i haljine, spasila nekoliko Matijevih poderanih traperica i trenerki i tome slično.
Nakon ljeta si planiram sašiti nove zavjese - ali ovaj put malo kompliciranije, u nekoliko slojeva (ne znam ja to stručno objasniti :mrgreen: ).
O krojenju još uvijek ne razmišljam jer mi to izgleda kao totalni SF.

26. Anci - View this post online

29.03.2008. 19:27:41

Ja čekam da se s mamom dogovorim da uzmem bakinu starinsku mašinu, imala je pravu Singericu, s pravim željeznim stolom i ladicama :love1: :love1:

27. Anka partizanka - View this post online

30.03.2008. 00:18:51

Quote Anci
Ja čekam da se s mamom dogovorim da uzmem bakinu starinsku mašinu, imala je pravu Singericu, s pravim željeznim stolom i ladicama :love1: :love1:

pretpostavljam na nožni pogon :mrgreen: , na jednoj takvoj sam ja učila šivati

šivanje na ovim današnjima u usporedbi s njom je laganica

mene jedno vrijeme držalo šivanje

sad vadim mašinu jedino da nešto prekrojim, porubim i slično

28. Cvitak - View this post online

01.04.2008. 23:38:37

Quote Anci

To i jesu najbolje masine bile :love1: :love1:

29. Peterlin - View this post online

02.04.2008. 07:56:26

Nije to tako strašno...

Ja sam prvu mašinu kupila od prve plaće - prije 22 godine. I otplatila se višestruko... Prije toga imala sam možda 2 sata iskustva na mašinama jedne i druge bake (s nožnim pogonom, bez struje) :mrgreen: ... Nikad mi nisu dale blizu - da nešto ne polomim i da si ne prošijem prst :ne zna: ...

Imala sam (i još uvijek imam) staru Bagatovu Višnju step i dugo je služila, ali kako sam dosta šivala tapecir štofove i traper, jednostavno se doderala i nisam je više mogla podesiti da tuče ravno.

A tada sam kupila onu Toyotinu jeftinu (iz Neckermannovog kataloga). I birala jednostavnu. Super je, iako ima puno manje mogućnosti podešavanja. Ima sve što treba - tri boda ravno, tri vrste cik-cak boda, mogućnost izrade rupica i to je dosta. Mislim da ima čak i mogućnosti izrade nekih vezova, ali nisam probala.

Obje su super i služe... Ova nova je nježnija i nju rabim za zavjese i slično, a na staroj rubim traperice i šivam deblje materijale.

Kad čovjek vidi koliko u trgovini/servisu uzmu love za šivanje zavjesa ili prepravak odjeće (npr. za zamjenu ciferšlusa uzmu 1kn/cm tak da te to košta više nego nova jakna) zaboravi sve - za pet takvih zahvata mašina se otplatila. Jako dobro razumijem Snašu, jer se u mojoj kući za samo dva dječaka i te kako isplati imati mašinu. Nikad kraja potrganim hlačama! ;) Tko bi to sve nosio u servis???

A kako naučiti šivati? Moja stara mašina imala je odličan priručnik (trikovi za podešavanje napetosti konca itd.) i imala sam neku staru knjižurinu. Vjerojatno se može i danas nabaviti neka knjiga o tome, za početnike. I to je dosta. Treba samo vježbati... a mašinu održavati (čistiti i podmazivati) i ne se plašiti potrganih igala i zapetljanih konaca. Ide to...

Krojevi su pak druga stvar. Moraš imati osjećaj za 3d i 2d tj. kako nešto trodimenzionalno (kaput) oblikovati iz dvodimenzionalnog (platno). Burda ili Neue Mode (iako ništa nisam već dugo kupila) postoje i danas. I krojni list + upute na hrvatskom. Držiš se toga i sve ide... Ima tu caka - treba naučiti što znači "nadržati", gdje dolazi ušitak i slično, te voditi računa kad je označeno na kroju, ali to zapravo nije nikakav problem. Kad naučiš tjerati mašinu naprijed, pa natrag, pa voditi da ide kud ti hoćeš, a ne samo kud tkaninu vuku zupci za transport - savladala si! Sretno i uživaj!

30. Peterlin - View this post online

02.04.2008. 07:58:31

Nije to tako strašno...

Ja sam prvu mašinu kupila od prve plaće - prije 22 godine. I otplatila se višestruko... Prije toga imala sam možda 2 sata iskustva na mašinama jedne i druge bake (s nožnim pogonom, bez struje) :mrgreen: ... Nikad mi nisu dale blizu - da nešto ne polomim i da si ne prošijem prst :ne zna: ...

Imala sam (i još uvijek imam) staru Bagatovu Višnju step i dugo je služila, ali kako sam dosta šivala tapecir štofove i traper, jednostavno se doderala i nisam je više mogla podesiti da tuče ravno.

A tada sam kupila onu Toyotinu jeftinu (iz Neckermannovog kataloga). I birala jednostavnu. Super je, iako ima puno manje mogućnosti podešavanja. Ima sve što treba - tri boda ravno, tri vrste cik-cak boda, mogućnost izrade rupica i to je dosta. Mislim da ima čak i mogućnosti izrade nekih vezova, ali nisam probala.

Obje su super i služe... Ova nova je nježnija i nju rabim za zavjese i slično, a na staroj rubim traperice i šivam deblje materijale.

Kad čovjek vidi koliko u trgovini/servisu uzmu love za šivanje zavjesa ili prepravak odjeće (npr. za zamjenu ciferšlusa uzmu 1kn/cm tak da te to košta više nego nova jakna) zaboravi sve - za pet takvih zahvata mašina se otplatila. Jako dobro razumijem Snašu, jer se u mojoj kući za samo dva dječaka i te kako isplati imati mašinu. Nikad kraja potrganim hlačama! ;) Tko bi to sve nosio u servis???

A kako naučiti šivati? Moja stara mašina imala je odličan priručnik (trikovi za podešavanje napetosti konca itd.) i imala sam neku staru knjižurinu. Vjerojatno se može i danas nabaviti neka knjiga o tome, za početnike. I to je dosta. Treba samo vježbati... a mašinu održavati (čistiti i podmazivati) i ne se plašiti potrganih igala i zapetljanih konaca. Ide to...

Krojevi su pak druga stvar. Moraš imati osjećaj za 3d i 2d tj. kako nešto trodimenzionalno (kaput) oblikovati iz dvodimenzionalnog (platno). Burda ili Neue Mode (iako ništa nisam već dugo kupila) postoje i danas. I krojni list + upute na hrvatskom. Držiš se toga i sve ide... Ima tu caka - treba naučiti što znači "nadržati", gdje dolazi ušitak i slično, te voditi računa kad je označeno na kroju, ali to zapravo nije nikakav problem. Kad naučiš tjerati mašinu naprijed, pa natrag, pa voditi da ide kud ti hoćeš, a ne samo kud tkaninu vuku zupci za transport - savladala si! Sretno i uživaj!

31. majaa - View this post online

02.04.2008. 13:12:40

Ja nisam upisala tecaj, ali me posjetila frendica koja zna te sve finese pa mi je pokazala. Za sada sijem za moju curicu haljinice, hlace. E da, sasila sam za frendicu sos, haljinicu, prepravila, ustvari prosirila neke stvari.Frendica mi posudila masinu,onu kaj obrubljuje, šiva, reze, netko je rekao lancarica i sad sivam sam rastezljive materijale, jel je ta lancarica stvorena za to.

32. Mila - View this post online

02.04.2008. 13:26:32

Quote MOTHERCARE
To ti je i moja velika želja, ali je izgleda i puno ulaganja. Kvalitetna mašina je skupa, a i tečajevi. Ak nađeš nešto javi molim te!

Potpisujem.I ja se razmisljam vec neko vrijeme da zapocnem.Ali kontam,dok sve nabavim i naucim,kad ce to biti? :ne zna:

» Mama-Mami Forum » Hobi » kako zapoceti ovaj hobi : sivanje
21.09.2014. 10:04:21 : Mama-Mami Forum : Zajedno smo jači!!!
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls
Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |