Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls

Mama-Mami Forum

Zajedno smo jači!!!
View this site online

» Mama-Mami Forum » » Vaši krediti i minusi više nisu bankarska tajna!

Vaši krediti i minusi više nisu bankarska tajna!

1. adiss - View this post online

27.04.2007. 10:51:10

CRNA LISTA Dug više nije bankarska tajna
Vaši krediti i minusi više nisu bankarska tajna!
Autor Ljubica Gatarić

Bankari su se napokon dogovorili i od idućega tjedna počinje s radom famozni registar obveza po kreditima. Svatko tko dulje od mjesec dana zakasni s plaćanjem mjesečnih rata riskira da mu banke zalupe vrata pred nosom i proglase ga nepouzdanim i rizičnim dužnikom. Nakon više od dvije godine ustrojavanja, najava početka rada pa odgađanja, HROK je za danas sazvao konferenciju za novinare na kojoj će objaviti početak korištenja kreditnim izvješćima.

Iza HROK-a stoji 20 banaka, sve su velike banke među njima, a njegovo osnivanje i početak rada poduprla je i požurivala Hrvatska narodna banka koja traži da banke razmjenjuju podatke o rizičnim klijentima i strože važu platežne mogućnosti građana.

Crna lista
Lidija Hanžek, članica uprave HROK-a, nedavno je objasnila da banke dostavljaju sve podatke o kreditnoj zaduženosti klijenata još od lipnja prošle godine te se oni ažuriraju jednom na mjesec, pa već sada raspolažu impresivnom bazom podataka. Osnivači HROK-a dogovorili su se da se neće evidentirati zakašnjenja kraća od mjesec dana, već samo ona dulja, ali sudeći prema podacima HNB-a koji pokazuju da su potkraj prošle godine problemi u otplati evidentirani za 20,7 milijardi kuna kredita odobrenih građanima, lista razočaranih mogla bi biti povelika.

Od ljeta 2004. godine banke razmjenjuju crne liste dužnika, koje su izazvale dosta polemika u javnosti. Dok su bankari tada tvrdili da su na popisu samo oni koji nisu plaćali dulje od mjesec dana, mnogi su se žalili da su neopravdano dospjeli na crnu listu zbog nekoliko desetaka kuna minusa u crvenom ili kašnjenja u otplati kredita kojima su samo jamci. Po medijima se spominjalo da crna lista ima najmanje 40 tisuća imena ljudi kojima je otežano uzimanje novih kredita. Hoće li crna knjiga, kako neki kolokvijalno nazivaju HROK, biti tanja, uskoro će mnogi moći vidjeti.

Prezaduženost
Sociolog dr. Zoran Šućur, kojega je Vlada angažirala da surađuje na projektu borbe protiv siromaštva, kaže da nema pouzdanih podataka na osnovi kojih bi se moglo zaključiti da su ljudi dospjeli na prosjački štap zbog kredita, pa će Vlada pokrenuti veliko istraživanje o prezaduženosti građana. Tko god od idućeg tjedna zatraži kredit, mora računati s time da će banka s lakoćom doznati ima li kredite u drugim bankama, je li jamac i za koje iznose, koristi li se minusima po tekućim računima, koliko uredno plaća račune za bankovne kartice. HROK ne smije davati informacije o primanjima, štednji i ostaloj imovini klijenata.

izvor: Večernji list

2. Hobit - View this post online

27.04.2007. 11:11:51

meni se to nikako nesviđa,ustvari bilo bi mi ok da se znaju podaci o kreditima tako da
baš nemožeš uzeti 5kredita u 5različitih banaka iako mi moje iskustvo dobivanja kredita
govori da to i nije tako lako :ne zna:
a ovo s tek. računom mi je baš bezveze :protest:

3. adiss - View this post online

27.04.2007. 11:22:33

hobit, ali razmisli malo.
koja korist da ti se odobri kredit s ratom od 3000 kn,
a ti si cijelo vrijeme u minusu do crte?!

na žalost, banke s takvima najčešće imaju problema
jer zapnu vrlo brzo u otplati. nije pravilo i neka se nitko ne naljuti.
a kako je sve više kredita u ponudi u kojima se ne traži da budeš klijent banke,
tako možeš primati plaću preko jedne banke, a kredu dići preko druge.
ta druga nikako (do sad) nije mogla znati "koliko si zdrav klijent"
(izuzev ako si dospio na crnu listu).

možda je meni lako tako pisati jer nemam s tim problema
i ako sutra budemo trebali još jedan kredit, dići ćemo ga bez problema
jer MM nikako ne sudjeluje u "mom" kreditu i ima "čistu plaću".
znam da oni koji jedva krpaju kraj s krajem neće biti oduševljeni, ali mislim i pozdravljam ovakav potez jer će pomoći mnogima da se kontroliraju, a isto tako spasiti mnoge da ne upadnu u vraćanje tuđih kreda.

(susjeda moje mame digla je valjda 10 kredita i nijedan ne vraća ona, nego njeni jamci,
a da je ovo postojalo prije, vjerojatno bi devet od njih 10 danas bilo bez tog tereta)

4. andreja - View this post online

27.04.2007. 11:26:48

Quote adiss
hobit, ali razmisli malo.
koja korist da ti se odobri kredit s ratom od 3000 kn,
a ti si cijelo vrijeme u minusu do crte?!

na žalost, banke s takvima najčešće imaju problema
jer zapnu vrlo brzo u otplati. nije pravilo i neka se nitko ne naljuti.
a kako je sve više kredita u ponudi u kojima se ne traži da budeš klijent banke,
tako možeš primati plaću preko jedne banke, a kredu dići preko druge.
ta druga nikako (do sad) nije mogla znati "koliko si zdrav klijent"
(izuzev ako si dospio na crnu listu).

možda je meni lako tako pisati jer nemam s tim problema
i ako sutra budemo trebali još jedan kredit, dići ćemo ga bez problema
jer MM nikako ne sudjeluje u "mom" kreditu i ima "čistu plaću".
znam da oni koji jedva krpaju kraj s krajem neće biti oduševljeni, ali mislim i pozdravljam ovakav potez jer će pomoći mnogima da se kontroliraju, a isto tako spasiti mnoge da ne upadnu u vraćanje tuđih kreda.

(susjeda moje mame digla je valjda 10 kredita i nijedan ne vraća ona, nego njeni jamci,
a da je ovo postojalo prije, vjerojatno bi devet od njih 10 danas bilo bez tog tereta)

potpisujem do posljednjeg slova
moja mama radi u mirovinskom
i nagleda se bas svacega... to su nemoguce cifre na koliko su neki ljudi zaduzeni (a pricamo o umirovljenicima sa u startu limitiranim prihodima)- strahotno....
prednjace oni razvojaceni i slicni, no veli da toga ima zapravo u svim slojevima... (npr. penzic sa 1400 kn mirovinom i tri kredita, anuitet svakog 1000 kn... - pa kak'? :bang: :ne zna: )
(naravno, krediti podignuti prije nego sto su otisli u mirovinu, umirovljenici moraju prije svakog podizanja dobiti potvrdu od mirovinskog da u kreditno cisti...)

5. Anci - View this post online

27.04.2007. 11:43:21

Mi smo uredni platiše i nemamo po tom pitanju problem, ali ova druga odredba nas je shebala, vezana za trećinu plaće kao limit do kojeg se može podić kredit. :ne zna:

Normalno mi je da se ne može dić novi kredit ako imaš neuredna plaćanja i ako dižeš kredite na sve strane, imam frendicu koja je zaglibila u to i nema pojma kako će se izvuć.

Al mi nije normalno da i dalje ne ide kreditna sposobnost do pola plaće - toliko MMu ode mjesečno na plaćanje stanarine i pokrijemo ostatak troškova, ali ako hoćemo svoje kvadrate onda odjednom samo trećina može bit iznos rate...S tim ne možemo apsolutno ništa.

Toliko o tome da ćemo kroz godinu dana bit u vlastitom stanu :nonosad:

6. adiss - View this post online

27.04.2007. 11:51:57

anci, ne znam koliko će ta odredba biti "poštivana".
mislim da će na bankama biti da procijene.
budući da se dobro osiguravaju pri odobravanju kredita.
možda ćeš morati nešto potpisati kao potvrdu da pristaješ ...
glupo mi je da čovjek koji ima 10000 kn plaću može dići kredu da mu rata bude "samo" 3300, a ne recimo 4000 ili 4500 ili više.

7. alfistica - View this post online

27.04.2007. 11:57:19

Ovo za 1/3 plaće...kaj nije tak bilo prije? :ne zna: Mislim da je ZABA prva uvela ono da ti mora ostati 1.700,00 kn na tekućem bez obzira na visinu kredita. Ispravite me, if ajm rong...

Ha, ne znam kaj da kažem...mislim da je to u biti OK, jer fakat ima ljudi koji nemaju osnove za kredit, uzimaju ga (banka im ga dozvoli) i onda im kredite otplaćuju jamci.To mi je zbilja katastrofa i noćna mora.

8. adiss - View this post online

27.04.2007. 12:08:04

alfistica, do sad ti se s plaće administrativnom zabranom nije moglo skinuti više od trećine, tipa kad ti pošalju na prisilnu naplatu (ili jamcima). mislim da je tako i dalje
sve banke oduvijek imaju u općim uvjetima iznos koji ti mora ostati.
tako neke banke imaju da moraš imati plaća = dupla rata kredita
neke da ti mora ostati 1200,
neke da mora ostati 1500,
neke 2000, 2500 ...
to je interna politika banke - mislim na kreditnu sposobnost.
ne postoji (bar nije postojala) zakonska regulativa, već samo interna politika pojedine banke

9. Hobit - View this post online

27.04.2007. 12:12:59

pa zato sam i napisala da mi je ok znati koje kredite imam ali nije mi ok da mi gledaju
moj tekući račun :ne zna:

a sad najvjerovatnije je to i sindrom malog mista pa san nejednom u banci čula kako
kažu stranci aaaaaa u minusu ste jel znate pa se klijent crveni a u dozvoljenom je minusu
pa netreba baš ispred svih govoriti :ne zna:
između ostalog san i zato promijenila banku je isto u malom mistu ali su puno profesionalniji

10. lavica - View this post online

27.04.2007. 12:38:15

Quote Hobit
pa zato sam i napisala da mi je ok znati koje kredite imam ali nije mi ok da mi gledaju
moj tekući račun :ne zna:

a sad najvjerovatnije je to i sindrom malog mista pa san nejednom u banci čula kako
kažu stranci aaaaaa u minusu ste jel znate pa se klijent crveni a u dozvoljenom je minusu
pa netreba baš ispred svih govoriti :ne zna:
između ostalog san i zato promijenila banku je isto u malom mistu ali su puno profesionalniji

Mislim fakat :roll: znam o čem pričaš ;)

11. lavica - View this post online

27.04.2007. 12:38:53

:hekla:

12. Anci - View this post online

27.04.2007. 12:53:38

Quote alfistica
Ovo za 1/3 plaće...kaj nije tak bilo prije? :ne zna: Mislim da je ZABA prva uvela ono da ti mora ostati 1.700,00 kn na tekućem bez obzira na visinu kredita. Ispravite me, if ajm rong...

To je bio iznos na koji se moglo sjesti u slučaju da ide na ovrhu i da ti blokiraju plaću.

Kredit se moglo dizat ako recimo imaš plaću 6000kn tako da ti rata bude 3000kn - ako ovo prođe (a sindikati stoje iza toga, i Vlada se navodno složila) onda će maksimalna rata moći biti 2000kn na 6000kn plaće - što bitno umanjuje iznos kredita koji se može dignuti.

I ako poput mene i MMa (pitanje je kad ću i hoću li naći posao koji će mi bit priznat kao kreditna sposobnost) nemaš dodatna sredstva, obzirom na cijene stanova (1400€ kvadrat je negdje najniže za Zagreb i okolicu), jednostavno nema nikakvog načina da kupimo svoje. Kredit koji bi mogli dignut bi nam bio dovoljan za taman pola stana :ne zna:

A nas 4, plus moja stara, teoretski ne možemo bit skučeni u 35 kvadrata :roll: :ne zna: tu ipak ne pali ona 'gdje čeljad nije bijesna, kuća nije tijesna'

Edit kn u € :roll:

13. adiss - View this post online

27.04.2007. 13:07:54

Quote Hobit
pa zato sam i napisala da mi je ok znati koje kredite imam ali nije mi ok da mi gledaju moj tekući račun :ne zna:

stoji da nam kopaju po privatnosti,
ali ponavljam, ako i nemaš nekih kredita, ali si istovremeno u maksimalnom minusu na tekućem, nisam ziher koliki će ti banka dati kredit i dal će ti ga uopće dati.

ista stvar kao s čekovima! dosuše sad ih je sve manje i priča se o njihovom ukidanju, ali kad dođeš po čekove teta prvo provjeri koliko čekova već imaš i kakvo ti je stanje na računu pa ti tek onda da nove ako može.

ista stvar i s kreditima,
meni sve to ima i te kako smisla i pozdravljam u svakom slučaju takvu odluku :bravo1:

14. thalia - View this post online

27.04.2007. 13:27:45

meni sad nešto nije jasno :ne zna: , kakve to veze ima s tobom, osobno, da ti je drago :ne zna:

mislim, meni ni iz džepa ni u isti ako nekome ne odobre kredit, a iskreno koliku lihvarsku kamatu uzima banka, zabole me 'ladno i za njih. na moj stančić, kupit će si bankica još dva dok ga otplatim. pa mi objasnite malo, šta vas briga za to što neki razvojačeni xy ne vraća dug?

a to što je netko nekome jamac-pa imaju ljudi svoju glavu i valjda znaju kome šta potpisuju.

disklejmer: živčana sam

15. andreja - View this post online

27.04.2007. 13:33:24

Quote thalia
meni sad nešto nije jasno :ne zna: , kakve to veze ima s tobom, osobno, da ti je drago :ne zna:

mislim, meni ni iz džepa ni u isti ako nekome ne odobre kredit, a iskreno koliku lihvarsku kamatu uzima banka, zabole me 'ladno i za njih. na moj stančić, kupit će si bankica još dva dok ga otplatim. pa mi objasnite malo, šta vas briga za to što neki razvojačeni xy ne vraća dug?

a to što je netko nekome jamac-pa imaju ljudi svoju glavu i valjda znaju kome šta potpisuju.

disklejmer: živčana sam

evo ti pusa takvoj zivcanoj :cmok:
obzirom da si se fino ogradila zivcanocom necu napisati najmanje tri razloga zasto je dobro da oni koji nisu u stanju vracati kredite do istih i dodju

ipak bi neki ekonomista to bolje napravio, ali rijec je i o ukupnom unutarnjem dugu drzavice... :ne zna:

16. adiss - View this post online

27.04.2007. 13:37:21

thalia, ti to mene pitaš?
možda da čekam da se oladiš? :mrgreen:

pa samo pozdravljam takvu odluku.
ako ćemo na način na koji si ti krenula
.....

počela sam pisati nešto pa izbrisala jer ovo nije tema za prepucavanje.
puno stvari u životu "nama ni iz džepa ni u njega" pa ih opet doživljavaš i imaš svoje mišljenje. pa tako i ja pozdravljam ovakvu odluku i to je to.

17. thalia - View this post online

27.04.2007. 13:42:43

ma znam andreja, ali ruku na srce, država nam je u banani.

to što netko tko je recimo ministar nečega i nečega odjednom DOBIJE stan od 9852 kvadrata jer je recimo samohrana majka, to mene ljuti. i izvuče se. i nikom ništa.
a onda se odjednom digne strka oko toga kako će se kome odobriti kredit ili neće. mislim da nas to neće spasit, ali ovo je već za Flejm. i sigurna sam da bi si razne bančice lako naplatile te dugove, kako god bilo.

i, da, ne dižem kredit niti čekove pa se očito ne nerviram zbog toga nego zbog lopovskog ustrojstva koje vlada na ovim prostorima, a odlazak "negdje drugdje" i nije rješenje

18. thalia - View this post online

27.04.2007. 13:44:24

adiss pa objasni mi. nisam ti ja od šećera, zanima me iskreno.

19. dalmatinka - View this post online

27.04.2007. 14:01:59

i meni je drago za takvu odluku
jer će meni kao urednom platiši biti lakše dobiti kredit
i neću morati okolo tražiti jamce

20. adiss - View this post online

27.04.2007. 14:22:57

Quote thalia
adiss pa objasni mi. nisam ti ja od šećera, zanima me iskreno.

pa znam da nisi od šećera,
ali ja jednostavno pozdravljam takvu odluku.
to je moje mišljene i to je to.
ne vidim apsolutno niti jedan minus u tome, sve je pozitivno.
nemam direktne koristi, ali mislim da je, kao što andreja kaže,
odluka opće dobra za cijelo društvo.

možda se nekom drugom bude dalo malo pojašnjavati

21. Hobit - View this post online

27.04.2007. 17:31:12

neznam opet ponavljam kreditna zaduženja ok ali stvarno mislim da ih se ne tiče moj
tekući,žiro,devizni ili već koji račun
minus po tekućem se tiče banke koja mi ga je odobrila i koja mi za to naplačuje kamate sigurno mi nedaju minus jer su široke ruke
e sad ekonomsku stranu neznam to je za mene špansko selo ali znam i ja da je puno bolje šta manje biti u minusu i neimati kredit ali hebiga onda nebi imali ni kuću
iako se moram pohvaliti da smo mi pogodili s kreditom jer od kada smo kupili ostatak kuće vrijednost joj je porasla 5puta tako da se taj kredit isplatio skupa s kamatama

i sad neznam zašto pišem kao da će mene šta pitati :mrgreen:

iako i ja bi volila da nam to neko onako ekonomski pojasni

22. Fajterica - View this post online

27.04.2007. 18:43:06

Meni se iskreno ne sviđa ta odluka iz istog razloga iz kojeg i Anči...
...ako tako bude, ni mi nećemo nikad u "svoje" kvadrate...

...i ovako nam je teško dići takav kredit, ali nakon ove odluke, nećemo ga nikako dići... :ne zna:

Ja nemam nikakve kartice...minus mi je dala banka, ali uvijek sam ga nekako pokrivala...i sad kad smo konačno skovali plan da dignemo poveći kredit za nešto svoje(a s obzirom na cijene stanova, ispod 70 000 eura ni nemožemo računati)...ni to nećemo biti u mogućnosti...

Hbga, ne sviđa mi se... :ne zna:

23. željka znatiželjka - View this post online

27.04.2007. 21:28:32

Meni kao ženi bivšeg jamca, nekoliko puta se to jako sviđa.
Osim u jednom slučaju, uvijek, ali uvijek je bilo problema.I da se razumijemo, to su bili ljudi sa svojim obrtima, državnim službama, jako dobrom plaćom.
Nadam se da se neće nitko naljutiti, ali jako malo ljudi vodi brigu o svojim financijama.I većinom preljevaju iz šupljeg u prazno.
Ovako, možda ih se natjera na nekakvu disciplinu.
A kako se prvi mačićići bacaju u vodu, žrtava i ovdje mora biti.

24. Hobit - View this post online

28.04.2007. 09:41:09

[quote:f934f31f28="željka znatiželjka"]Meni kao ženi bivšeg jamca, nekoliko puta se to jako sviđa.
Osim u jednom slučaju, uvijek, ali uvijek je bilo problema.I da se razumijemo, to su bili ljudi sa svojim obrtima, državnim službama, jako dobrom plaćom.
Nadam se da se neće nitko naljutiti, ali jako malo ljudi vodi brigu o svojim financijama.I većinom preljevaju iz šupljeg u prazno.
Ovako, možda ih se natjera na nekakvu disciplinu.
A kako se prvi mačićići bacaju u vodu, žrtava i ovdje mora biti.

mislim da je to ono šta je Thalia mislila kad je napisala da joj smeta a smeta i meni
nas obične građane će kontrolirati učiti financijskoj disciplini a gospoda na vrhu će se i dalje razbacivati :protest:

[size=7:f934f31f28]thalia sorry ako san promašila :cmok: [/size:f934f31f28]

25. thalia - View this post online

28.04.2007. 10:03:33

točno to!

ne mogu sad puno i sve pisat, sven mi je na krilu, ali ukratko: mi smo jamci samo najužoj rodbini. pa ne treba mi neki zakon da znam da to što netko radi u državnoj firmi nije garancija da će plaćati kredit :ne zna:

isto tako, i mi smo dobili kredit bez beda. znači, nije u tome stvar. ljuti me "pozdravljanje" takve akcije iz kuta "imam super primanja, nemam minuse i briga me za ostatak svijeta", a ja bih mogla pozdeaviti akciju da se saborski zastupnici odreknu dijela svoje plaće u korist rodiljnih naknada, otvaranja novih radnih mjesta, za napuštenu djecu, stare i nemoćne - E to bih pozdravila. ili da profunkcionira pravna država.

jer tada npr. Fajterica i Anči ne bi bile očajne i dalje bacale u vjetar pare na tuđe stanove, moja šogi bi kupovala sve za bebu koju čeka, a ja ne bih pretakala iz šupljeg u prazno.

i, da, uvijek sve plaćamo na vrijeme. a ponavljam, banka od mojih kamata super živi pa ja i dalje čekam da mi netko pojasni dobrobit ovoga i kako je recimo moguće ukrasti neke dragulje, oteti nečijeg sina ili za 90 k erura kupiti stan od 100 m2 u zg, a nekome u minusu ne odobriti kredit. fuj!

26. željka znatiželjka - View this post online

28.04.2007. 13:10:21

Ispod iste teme u v.l. ima jedan mali članak...prepisat ću ga, jer ga na internet izdanju nema.

Od ovog mjesecam plaće državnih dužnosnika podebljane su za 2000 do 4000 kuna mjesečno jer je saborsko Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove odlučio ispoštovati nedavnu odluku Ustvanog suda kojom se dužnosnicima vraća dodatak na minuli rad.
Pola postotnog poena povišice po godini staža donijet će tako predsjedniku države 26,3 tisuće neto plaće, što je 4200 kuna više nego sada, predsjedniku Sabora Šeksu su gotovo 22 tisuće kuna prema dosadašnjih 19 tisuća.
Saborski će zastupnici poskočiti sa 14 na 16,2 tisuće kuna, izračunao je službenički sindikat koji je u nevjerici primio vijest o vraćanju dužnosničkog dadatka u isto vrijeme kada se piše zakon koji će to pravo ukinuti običnim službenicima.
Očekuje se da će sličnu odluku donjeti i Vlada za dio dužnosnika koje ona samostalno imenuje.Plaća predsjednika Vlade povećala bi se po toj osnovi sa 19 na 21 tisuću kuna.
Osim državnih dužnosnika, plaće će rasti i sucima, jer je Ustavni sud ukinuo odredbu iz zakona prema kojoj suci nisu imali pravo na 0,5 posto dodatka na plaću ako su je stekli prije nego što su postali suci.

Da li je još uvijek zabrana masovnog okupljanja na Markovom trgu?

27. BelladonnaTook - View this post online

28.04.2007. 13:37:06

Ovo sto banke sada rade je vjerojatno izjednacavanje sa EU standardima.
Tako nesto postoji i u USA.

Poanta nije koloko tko ima novaca, nego kako se sa novcima ponasa. Mi smo uspjeli dobiti kredit veci od 1/3, ali mi se nalazimo u gornjih 8% ljudi u cijeloj USA sa najboljim credit history. Jedino nas zateze da smo tu tek 5 godina pa nam povijest nije dovoljno dugacka, to isto smanjuje bodove.

To je tu vec jako komplicirano, ali uglavnom se gleda da se racuni placaju na vrijeme, kartice takodjer. Kad mm zaboravi platiti onda odmah zove banku i objasnjava im da je zaboravio i moli da mu ne sjednu na credit history.

Mislim da to Hr jaako treba i time bi se platise trebale dovesti u red. I ljudi bi trebali poceti zivjeti u okviru svojuih mogusnosti. Znam da postoji odredjen postotak stanovnistva koji to ne moze ni da se postavi na trepavice, ali treba gledati vecinu.

28. Anci - View this post online

28.04.2007. 13:42:44

[quote:afb96ed0e3="željka znatiželjka"]Ispod iste teme u v.l. ima jedan mali članak...prepisat ću ga, jer ga na internet izdanju nema.

Od ovog mjesecam plaće državnih dužnosnika podebljane su za 2000 do 4000 kuna mjesečno jer je saborsko Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove odlučio ispoštovati nedavnu odluku Ustvanog suda kojom se dužnosnicima vraća dodatak na minuli rad.
Pola postotnog poena povišice po godini staža donijet će tako predsjedniku države 26,3 tisuće neto plaće, što je 4200 kuna više nego sada, predsjedniku Sabora Šeksu su gotovo 22 tisuće kuna prema dosadašnjih 19 tisuća.
Saborski će zastupnici poskočiti sa 14 na 16,2 tisuće kuna, izračunao je službenički sindikat koji je u nevjerici primio vijest o vraćanju dužnosničkog dadatka u isto vrijeme kada se piše zakon koji će to pravo ukinuti običnim službenicima.
Očekuje se da će sličnu odluku donjeti i Vlada za dio dužnosnika koje ona samostalno imenuje.Plaća predsjednika Vlade povećala bi se po toj osnovi sa 19 na 21 tisuću kuna.
Osim državnih dužnosnika, plaće će rasti i sucima, jer je Ustavni sud ukinuo odredbu iz zakona prema kojoj suci nisu imali pravo na 0,5 posto dodatka na plaću ako su je stekli prije nego što su postali suci.

Bljuje mi se. Al doslovno.

29. Minnie Mouse - View this post online

28.04.2007. 14:17:30

[quote:775ad84a3e="željka znatiželjka"]Ispod iste teme u v.l. ima jedan mali članak...prepisat ću ga, jer ga na internet izdanju nema.

U se, na se, poda se... Ima li još negdje? :roll:

Ali u svjetlu ove teme - koliko to sad Šeks može u minus? :?:

30. thalia - View this post online

28.04.2007. 15:08:19

Quote BelladonnaTook

a ništa drugo nije izjednačeno

31. mani - View this post online

28.04.2007. 19:04:35

[quote:46130848f1="željka znatiželjka"]Dl li je još uvijek zabrana masovnog okupljanja na Markovom trgu?

Je

32. Snjeska - View this post online

28.04.2007. 19:55:31

[quote:8cbc718eac="željka znatiželjka"]Ispod iste teme u v.l. ima jedan mali članak...prepisat ću ga, jer ga na internet izdanju nema.

A jeste vidjele na tv-u zastupnika HNS-a koji kaže da ga ni to neće izvući iz minusa :roll:
Kako ga nije sram?? :protest: :protest:

33. koka - View this post online

28.04.2007. 20:03:40

Quote BelladonnaTook
Tako nesto postoji i u USA.

Poanta nije koloko tko ima novaca, nego kako se sa novcima ponasa. Mi smo uspjeli dobiti kredit veci od 1/3, ali mi se nalazimo u gornjih 8% ljudi u cijeloj USA sa najboljim credit history. Jedino nas zateze da smo tu tek 5 godina pa nam povijest nije dovoljno dugacka, to isto smanjuje bodove.

To je tu vec jako komplicirano, ali uglavnom se gleda da se racuni placaju na vrijeme, kartice takodjer. Kad mm zaboravi platiti onda odmah zove banku i objasnjava im da je zaboravio i moli da mu ne sjednu na credit history.

Mislim da to Hr jaako treba i time bi se platise trebale dovesti u red. I ljudi bi trebali poceti zivjeti u okviru svojuih mogusnosti. Znam da postoji odredjen postotak stanovnistva koji to ne moze ni da se postavi na trepavice, ali treba gledati vecinu.

ovo mi je super :bravo1:

34. boba1983 - View this post online

28.04.2007. 21:31:04

U Njemackoj postoji sistem koji se zove Schufa. Znaci ako nisi redovno vracao kredit,nisi placao racune,narucivao stvari pa neplacao upadas u Schufu i tesko da ce ti koja banka odobriti kredit. Po meni je to ok. :ne zna:

35. boba1983 - View this post online

28.04.2007. 21:32:29

U Njemackoj postoji sistem koji se zove Schufa. Znaci ako nisi redovno vracao kredit,nisi placao racune,narucivao stvari pa neplacao upadas u Schufu i tesko da ce ti koja banka odobriti kredit. Po meni je to ok. :ne zna:

36. Dijetlic - View this post online

29.04.2007. 00:03:58

[quote="Snjeska
A jeste vidjele na tv-u zastupnika HNS-a koji kaže da ga ni to neće izvući iz minusa :roll:
Kako ga nije sram?? :protest: :protest:

kad sam ga cula nisam znala jel' bi se smijala ili da ga negdje vidim :mlotek:

ocito im je ostala koja milijarda? necega viska od predvidenih novaca za euro 2012. pa ne znaju kamo bi s njima jadni
morali bi si nabijati satnicu u saboru i razbijati glavu da li bi podigli rodiljne i sl. pa su rade
ovako sve za njih, drugima nista (tko nam kriv sto nismo i mi u saboru)

37. Anonymous - View this post online

30.04.2007. 11:43:14

Quote Dijetlic

ocito im je ostala koja milijarda? necega viska od predvidenih novaca za euro 2012. pa ne znaju kamo bi s njima jadni
morali bi si nabijati satnicu u saboru i razbijati glavu da li bi podigli rodiljne i sl. pa su rade
ovako sve za njih, drugima nista (tko nam kriv sto nismo i mi u saboru)

ma kad god zaškripi, INA digne cijene nafte/benzina (svuda u svijetu cijena barela pada :roll: ) i pobere brdo para u extra kratkom roku.
to je nepisano pravilo.

38. adiss - View this post online

30.04.2007. 12:36:46

di ode ova tema ... :roll:

thalia, ne znam dal si mene prozvala ovom rečenicom, a takav sam dojam stekla, jer sam upravo ja govorila o "pozdravljanju odluke"
[quote:fffc6c1945]ljuti me "pozdravljanje" takve akcije iz kuta "imam super primanja, nemam minuse i briga me za ostatak svijeta",

nemam ni približno super primanja (radim i redovito primam plaću i zahvalna sam na tome, o visinama tih primanja ne želim)
o plaći MM-a ne želim raspravljati, potplaćen je 100 puta, jako jako jako .... malo ljudi zna da su im plaće takve kakve jesu i svi misle da imaju eura toliko koliko zapravo imaju kuna, a svega ih je cca 100-200 u Hrvatskoj.

minuse imam, srećom ne služe mi za kruh i mlijeko, ali isto tako ni za putovanja po svijetu.
ne pamtim kad sam si zadnji put priuštila "nešto za sebe - ne govorim o sitnicama", stan smo kupili na kredu i namjestili pomnim planiranjem, pomogle su nam 4 stambene štednje, koje smo MM i ja počeli plaćati još kao studenti (da, da, pola svoje stipendije sam odvajala za plaćanje jedne stambene i mučila se da sve 4 godine zadržim to dragocjeno primanje, i dok su drugi studenti lumpovali ja nisam jer sam "čuvala lovu"). pomogla nam je i moja mama, malim djelom ali je bila pomoć.

i na kraju, je me briga za ostatak svijeta i ne spadam u onu grupu ljudi
"ako je meni crkla krava, dabogda crkla i susjedova".
ja ne donosim odluke niti mogu utjecati na njih, ali kako god se ne slažem s mnoštvom odluka, tako se mogu i slagati s pojedinim.

.... sad ga pišem ... i brišem ... i
bolje da stanem jer imam osjećaj da se počinjem pravdati, a uopće nemam razloga za to. nisam ja donijela tu odluku i ne moram je obrazlagati.

ono o 1/3 plaće ni ja ne pozdravljam, jer ovakvu ratu nikad ne bi mogla imati,
ali to nije predmet ove odluke i ja o njoj nisam pisala.

39. BigMamma - View this post online

30.04.2007. 12:43:21

Iako sam prilično neuka po ovim pitanjima, složila bih se sa Adiss, ona je na jednostavan način obrazložila zašto pozdravlja takvu odluku :bravo1:

I ako će ovakav "zakon", spriječiti samo jednu (određenu) ženu od dizanja n-tog po redu kredita u n-toj po redu banci kako bi pokrila kredit u drugoj gdje joj je MM (nažalost!) jamac i zbog koje smo bezbroj mjeseci gladovali i upadali sve dublje u minus - onda ne da pozdravljam takvu odluku nego klikčem "triput hura" :klanj:

A nažalost, takvih "dotičnih" ima i previše oko nas.
Nekih jer nemaju drugog izbora, nekih jer se malo preveć zaigraju inim šopinzima i stvarima koje im ne trebaju, neki iz nekih trećih razloga...
Malo restrikcija neće škoditi ni njima a ni onima koji su im iz tko zna kojih razloga jamci i koji često bivaju "yebene stranke".

40. Simone - View this post online

30.04.2007. 12:51:24

potpisujem adiss i Tookicu :bravo1:

meni ne pada na poamet biti nekome jamac kad svi mogu stan/auto/nesto staviti na hipoteku pa ce dobro misliti dal mogu ili ne mogu :roll:

» Mama-Mami Forum » » Vaši krediti i minusi više nisu bankarska tajna!
20.10.2014. 19:52:51 : Mama-Mami Forum : Zajedno smo jači!!!
Free online games | Adventure games | Arcade games | Fighting games | Dress-Up games | Puzzle games | Jigsaw games | Coloring games | Games for girls
Mama-Mami | Obiteljski Forum | Kolači i torte | Besplatni foto oglasi | Prirodna kozmetika | EOS 400D | Free Games | Obitelj | Free online games |